Teksten, Glad Jul, handler om en ensom kvinde ved navn Liselotte. Liselotte står ude på gaden og vifter ivrigt med blankt papir. Hun tilbyder desperat forbipasserende at skrive på et blankt stykke papir. Heldigvis får hun opmærksomhed af en kvinde ved navn Vita, som hun har haft håbet på i et stykke tid. Vita synes, at det er et godt initiativ og ønsker at støtte op om det. Det ender med at Liselottes søn giver hende et opkald og hun falder i snak med ham.
Annegrete Kraul skildrer det at være ensom i teksten. Ensomhed eller søgen efter opmærksomhed/nærkontakt er temaet i teksten. Liselotte længdes efter denne opmærksomhed som hun ikke har fået: ”Jeg HAR været noget for andre mennesker hele mit liv. Hører du.
Og hvad kom der ud af det? Ikke en hujende skid. Intet. Jeg har løbet og kvidret
og tørret op efter andre hele livet. Og hvor er de? Jeg ved det ikke? Min mand?
Væk. Han bor ovre på Fanø nu. Mine børn? Ja, hvis de ringer, er det sgu da for at
låne penge …”
Det er også her vi får et af hendes smertepunkter at kende. Hun har familie, men det virker tilsyneladende ikke som om, at de er interesseret i hende. Hun mangler denne kærlighed og omsorg. Og derfor står hun ude på gaden og opsøger den.
Det er gratis at oprette en konto