Side 1 af 6

Autisme synopsis

Autisme synopsis er en projektopgave-opgave til Tidligere end 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 6 sider (1.114 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 2. april 2019.

  • Projektopgave
  • Tidligere end 8. klasse
  • Karakter 12
  • 6 sider PDF
  • 13 downloads

Skribentens beskrivelse af Autisme synopsis

Problemformulering til opgaven, og indledning. Jeg har også konklusion og litteraturliste. I min opgave er jeg gået meget ind i de forskellige typer autisme, hvad andre tænker om dem og hvilke forhold de har.

Uddrag fra opgaven

Ungdom Unge med autisme Indholdsfortegnelse ForsideSide 1 IndholdsfortegnelseSide 2 IndledningSide 3 ProblemstillingSide 3 KonklusionSide 4 LitteraturlisteSide 5 Disposition Side 6 Indledning Klassens overemne er ungdom, og ud fra det har jeg valgt emnet unge med autisme. Det startede med at jeg gerne ville skrive om unge med handicap. Jeg synes dog at dette var for bredt et emne, og begrænsede det til autisme. Jeg vil gerne skrive om autisme, fordi jeg synes det virker interessant. Jeg synes at det er synd, at der er mennesker der skal have sådanne problemer, når de ikke selv har valgt det. Jeg vil gerne

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver