Jeg har læst artiklen ”Børn sidder stille det meste af dagen”, som er skrevet af Morten Vestergaard. Artiklen handler om hvordan de unge i dag, bruger alt for meget tid på computeren, og er samtidig ikke aktive nok i hverdagen.
Skribenten mener, at unge bruger alt for meget tid foran computeren, og dermed dyrker for lidt motion. Rockwool Fondens forskningsenhed har lavet en undersøgelse, hvor 1.326 unge mellem 7 til 17 år har deltaget. Undersøgelsen viser, at de i gennemsnit brugte en halv time på motion, men hele 4 timer foran computer og lign, det gælder især teenagedrengene. Sundhedsstyrelsen anbefaler, at man dyrker mindst en time motion dagligt, og man kan jo se på undersøgelsen, at de fleste dyrker kun halvdelen af det anbefalede.
Jeg ser intet forket i, at sidde ved computeren, da det sagtens kan være lærerigt. Teknologien er fremtiden, derfor er det vigtigt, at børn starter tidligt med at bruge computere. Jeg mener selvfølgelig ikke, at man skal proppe en iPad op i fjæset på en nyfødt baby. Men ved 7-8 års alderen er det kun godt, hvis de kan finde ud af, at benytte sig af de tekniske redskaber.
Et andet plus er også, at man kan lære blandt andet sprog af det, især engelsk. Typisk gamere er bedre end gennemsnittet i engelsk, simpelthen fordi, at de spiller engelske spil, og snakker engelsk med folk fra hele verden. Det er specielt vigtigt at lære andre sprog, da vores land er mikroskopisk, og bliver kun snakket af 6 millioner, så det vil helt klart give fordele i forhold til udenlandske jobs og andet. Det er blevet bevist i en artikel, som er skrevet af Videnskab.dk. Det er også blevet bevist, at computerspil generelt bare gavner læringen.
Det er gratis at oprette en konto