De fleste børn dyrker sport eller motion, men i teenagealderen falder antallet af aktive børn drastisk. Blandt de 40-70årige begynder flere ældre at dyrke motion. Faktisk næsten 70 procent af de 60-69årige kvinder dyrker motion, hvad det så ens må være af sport. Flere af vores voksne er med tiden blevet mere aktive, siden 1998 har et stigende antal voksne, i aldersgruppen 30-39, motioneret mere.
Happy meal og harddisk
Computere og fjernsyn tager meget af de unges fritid i dag. Faktisk så meget tid, at de unge ikke har tid til motion og andet socialt. Det kan godt være, at man påstår, at det er socialt at spille Counter Strike og lignende spil. Det kan da også godt være, at det er socialt, at man skriver med vennerne, og
spiller online mod dem, men man sidder altså stadig stille på sin bagdel og bliver doven. Nu skal vi heller ikke overse de unge, der dyrker motion. Der er nemlig også mange unge, der er sunde, og som ikke bare spiller computer og virkelig går ind for at være sunde og går op i den sport, de går til. Fodbold og håndbold fanger mange unge som en god holdsport. Men hvor mange unge er egentlig gode til det der med at arbejde sammen og yde sit bedste for at være en del af fællesskabet? Egocentrerede og opmærksomhedskrævende unge kæmper for at komme op på popularitetens podie. De vil gøre alt for bare at blive rampelysets midtpunkt. Og dette går ud over holdsporten og holdarbejdet.
Det er gratis at oprette en konto