1 / 3 sider - klik for at bladre

Ungdom og skærmtid: konsekvenser og løsninger

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Ungdom og skærmtid: konsekvenser og løsninger er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (714 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 27. april 2011.

Debatindlæg der kritiserer unges overforbrug af skærmtid, sociale medier og høretelefoner. Opgaven diskuterer konsekvenser for sundhed, koncentration og manglende interesse for bøger. Den foreslår forældreansvar og fritidsinteresser som løsninger på problemet.

  • forældreansvar
  • fritidsinteresser
  • koncentration
  • skærmtid
  • sociale medier
  • sundhed
  • teknologi
  • uddannelse
  • ungdom

Unge i dag sidder foran computeren alt for længe, det er deres nye måde at fordrive tiden på! Deres viden kommer efterhånden kun fra Google, og fjernsynet. Det nok på tide at en del unge spørger sig selv ” er jeg dum Google”.

Don't ask me, Google it

Den holdning for flere og flere unge, på Google kan de få svar på alt fra hvor Irak ligger, til hvem der vandt Paradise hotel. Det tydeligt at de unge, er meget mere interesseret i hvad der sker for de smukke unge mennesker der ligger nede i syden på Tv3, end hvor selve landet de befinder sig i ligger. Landet hedder Mexico, og landet ligger i Nordamerika. Men hvad skal de unge bruge det til, unge sidder foran computerskærmen dag og nat, og ødelægger deres ryk, og gør deres syn dårligere. De lever i et computerspil, drikker cola, og selv når de er sammen med vennerne, skal høretelefonerne også være i, så det bliver så godt som umuligt at få kontakt til personen. Apropos høretelefonerne, har de det så højt nu, at det er bevist at 30 % af de unges hørelse, vil blive dårligere i fremtiden, af deres brug af høretelefoner. Det 30 % for mange!

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver