Side 1 af 3

Jysk virksomheds karakteristik

Jysk virksomheds karakteristik er en afsætning-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 3 sider (983 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 20. april 2019.

  • Afsætning
  • 1.g el. lign.
  • Karakter 10
  • 3 sider PDF
  • 59 downloads

Skribentens beskrivelse af Jysk virksomheds karakteristik

I 1979 åbnede Lars Larsen den første Jysk Sengetøjslager butik, som i 2001 ændrede navn til Jysk, et navn som gerne skulle associeres med ord som nøjsomhed, flid og ærlighed. I dag findes der på verdensplan over 2500 Jysk butikker, fordelt ud på 49 lande. De 2500 Jysk butikker ejes sammen af holdingselskabet Jysk Group, som står bag bla. Jysk Nordic, Dänisches Bettenlager, samt Jysk Fran-chise. Jysk Group er altså et holdingselskab - en selskabsform som har aktier eller anparter i en række andre virksomheder. Jysk Group ejes af holdingselskabet Lars Larsen Group, som i sidste ende ejes af Jysks grundlægger Lars Larsen. Udover at eje Jysk Group, ejer Lars Larsen Group, også holdingselskabet Furniture Group, som står bag en række andre danske møbelkæder som bla. Ilva, Idemøbler, og Sengespecialisten, og derudover er Lars Larsen Group også investor i en række andre selskaber.

Uddrag fra opgaven

Jysk I 1979 åbnede Lars Larsen den første Jysk Sengetøjslager butik, som i 2001 ændrede navn til Jysk, et navn som gerne skulle associeres med ord som nøjsomhed, flid og ærlighed. I dag findes der på verdensplan over 2500 Jysk butikker, fordelt ud på 49 lande. De 2500 Jysk butikker ejes sammen af holdingselskabet Jysk Group, som står bag bla. Jysk Nordic, Dänisches Bettenlager, samt Jysk Franchise. Jysk Group er altså et holdingselskab - en selskabsform som har aktier eller anparter i en række andre virksomheder. Jysk Group ejes af holdingselskabet Lars Larsen Group, som i sidste ende ejes af

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver