1 / 23 sider - klik for at bladre

DHO - Danskhed - Datid og nutid - En undersøgelse af danskhed mht. de slesvigske krige

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 23 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

DHO - Danskhed - Datid og nutid - En undersøgelse af danskhed mht. de slesvigske krige er en dansk-opgave fra 2019 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 23 sider (7.847 ord, ca. 34 min. læsning) og blev publiceret 27. oktober 2020.

Vi vil i denne opgave undersøge hvilken indflydelse de slesvigske krige har haft for opfattelsen af danskheden, dengang såvel som nu. Vi har valgt dette emne, da vi føler at emnet speciel relevans har for beskrivelsen af den nationale identitet i Danmark. Emner omkring danskhed og den nationale er i den grad også oppe i tiden og vidt omdiskuteret i dagens Danmark i dag.

Magne Bonnen Hettlich 1.c Aalborg katedralskole 23-05-2018 Downloadet fra Opgaver.com Harris Omerinovic 1.c Andreas Als Pedersen 1.c Henrik Juhl Andersen & Ane Kjeldberg Hansen

Danskhed - Datid og nutid

- En undersøgelse af danskhed mht. de slesvigske krige

DHO

Magne Bonnén Hettlich Harris Omerinovic Andreas Als Pedersen Aalborg Katedralskole 17/18 1.C Vejledere: Ane Kjeldberg Hansen & Henrik Juhl Andersen Aflevering: 23/05 - 2018

1

Magne Bonnen Hettlich 1.c Harris Omerinovic 1.c Andreas Als Pedersen 1.c

Aalborg katedralskole

23-05-2018

Henrik Juhl Andersen & Ane Kjeldberg Hansen

Indholdsfortegnelse Indholdsfortegnelse?……………………………………………………....Side 2 Indledning, problemformulering og arbejdsspørgsmål?………………..Side 3 Redegørelse?……………………………………………………………..Side 4-6 Analyse Side?.………………………………………………………….Side 7-14 - Danmark mit fædreland - Danskfaglig Analyse?……...………..Side 7-9 - Brev fra Christian d. 9. til befolkningen?……………………...Side 9-10 - Udsnit af Agnes Dages Dagbog?..………………………………...Side 10 - Dansk folkeparti valgvideo 2007?…..…………………………Side 11-14 Diskussion og konklusion?…………………...………………….........Side 14-15 Litteraturliste?………………………………………………………...Side 16-18 Bilag?…………………………………………………………………..Side 18-23

2

Magne Bonnen Hettlich 1.c Harris Omerinovic 1.c Andreas Als Pedersen 1.c

Aalborg katedralskole

23-05-2018

Henrik Juhl Andersen & Ane Kjeldberg Hansen

Indledning

Vi vil i denne opgave undersøge hvilken indflydelse de slesvigske krige har haft for opfattelsen af danskheden, dengang såvel som nu. Vi har valgt dette emne, da vi føler at emnet speciel relevans har for beskrivelsen af den nationale identitet i Danmark. Emner omkring danskhed og den nationale er i den grad også oppe i tiden og vidt omdiskuteret i dagens Danmark i dag. Det vil dermed også være interessant for os undersøge om udfaldet af de to slesvigske krige i 1800-tallet har nogen markant indflydelse på populariteten af den nationalromantiske tankegang i dag, samt at undersøge om et lignende tankemønster er at finde i forskellige sammenhænge i samfundet. Vi har valgt at tage udgangspunkt i H.C. Andersens digt “Danmark, mit fædreland”, brev fra christian 9. og Agnes Gads dagbog da de repræsenterer det daværende syn på danskheden, samt Dansk folkepartis valgvideo fra 2007 som repræsenterer et nutidigt syn på danskhed.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver