Sådan ser hverdagen ud for unges hverdage i skolen, hvilke problemer får vi ved at have så meget teknologi i hverdagen som unge??
Af [NAVN A]
Da jeg læste denne artikel kom
Jeg til at tænke på hvordan teknologien har været en gang og hvordan den hjalp os og var til nytte da vi brugte dem fornuftigt, men nu tager vi teknologien forgivet, da vi bruger den til så mange ting.
Jeg læste artiklen af Imran Rashid kunne jeg godt se og forstå hvad det var han ville med den her tekst og hvorfor han har skrevet den, men der er nogle ting jeg ikke er helt enige i og andre ting som jeg godt kan forstå ham.
Men hvad er det ved teknologien som gør at vi bliver så afhæning af vores mobiltelefoner.
Der er mange der synes skolen er kedelig så derfor er der mange som hiver deres mobil op af lommen og bruger den, men det betyder at de ikke følger med i timen og derfor får de ikke den indlæring som de skal have for at kunne bestå folkeskolen, på nogle skoler bruger de iPads i undervisningen, men det betyder bare at de unge har svært ved at koncentrere sig om både at skulle øre efter men også følge med på tavlen imens de skal holde styr på hvad der sker på deres iPad.
Det er gratis at oprette en konto