Ondskab er et meget abstrakt ord. Hvad er ondskab? Det er et meget abstrakt spørgsmål, som ikke engang Sokrates filosofiske og ab? strakt tænkende hjerne kunne formå at svare på. Dog vil jeg forsøge at besvare dette spørgsmål, så godt jeg kan.
Jeg har som mange andre oplevet ondskab i den mest potente form. I alt for varm kakao. Faktisk har denne onde væske kaldet kakao lige udøvet en ekstrem ond handling på min hjælpeløse og sårbare tunge. Kakaoen er mester i ondskab, og dens nådesløse form for ondskab, tager form i varme. Varme kan ikke ses med det blotte øje. Derfor er man nødt til at stikke sin uskyldige tunge ned i varmen, for at se om kakaoen er tilpas lunken og dermed drikbar. Men den er altid mindst 40 grader varmere end lava. Det er hvad jeg kalder ondskab.
Kakaoen lokker det uvidende offer ned i dens varme, flydende og chokoladebrune lokkemad.
I ovenstående afsnit brugte jeg ordet ondskab i en, forhåbentlig i je? res øjne, komisk sammenhæng. Ondskab bruges tit i komiske sam? menhænge. I disse tilfælde accepteres ondskaben, selvom den kan være noget så grusom. I filmen “Alle For To” ses meget ondskab. Timo tvinger, i denne film, Ralf til at tilbringe 10 timer i et fyldt, koldt og ekstremt lille akvarie. Ralf har tydeligvis svært ved at sige fra overfor Timo, og det udnytter Timo på det groveste. Kigger man på denne episode med medlidende øjne er dette meget ondskabs? fuldt.
Det er gratis at oprette en konto