1 / 4 sider - klik for at bladre

Analyse af Ludvig Holbergs 'Jeppe på Bjerget'

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Ludvig Holbergs 'Jeppe på Bjerget' er en dansk-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (1.697 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 10. november 2019.

Denne opgave indeholder en analyse af Ludvig Holbergs komedie 'Jeppe på Bjerget'. Den redegør for handlingen og karaktererne, herunder Jeppes udvikling fra bonde til baron. Fokus er på komediens centrale temaer som grådighed, retfærdighed og sociale klasser, samt værkets tilknytning til oplysningstiden.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Ludvig Holbergs 'Jeppe på Bjerget' med fokus på temaer, karakterudvikling og oplysningstidens træk. Velskrevet og struktureret.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • dansk litteratur
  • grådighed
  • jeppe på bjerget
  • karakteranalyse
  • komedie
  • ludvig holberg
  • oplysningstiden
  • retfærdighed
  • sociale forskelle

Mange kender sikkert det, at man er misundelig på andre. Det kan enten være på deres materialistiske ting, deres succes eller alt muligt andet. Man ønsker at komme i deres position, fordi man føler det er bedre end hvor man er nu. Den mulighed får Jeppe i denne komedie. Det varer, desværre for ham dog ikke altid.

Komedien, som er skrevet af Ludvig Holberg i 1722, starter med at Jeppe skulle til byen for at købe sæbe, som hans kone, Nille, havde bedt ham om. På vejen bliver Jeppe dog distraheret ved Jakob Skomager, hvor Jeppe bruger alle sine penge på brændevin i stedet for den sæbe, som pengene rigtig skulle være brugt på. Jeppe bliver så fuld, at han falder i søvn. Noget tid efter kommer baronen forbi og samler ham op. Han har nemlig en plan om at lade Jeppe prøve at blive baron for en dag, helt uden han ved hvad der er sket.

Jeppe vågner forvirret i baronens seng. Han kan slet ikke finde rundt i hvad der dog er sket, og han ved slet ikke om han er vågen eller om han drømmer. Han er lidt bange for hvad der er sket med ham, og han får tanker om, om han måske har drukket sig så fuld at han er død og derfor er kommet til himmelriget og paradis, som han selv kalder det.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver