1 siders PDF

Livsmål og fremtidsplaner: en personlig refleksion

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Livsmål og fremtidsplaner: en personlig refleksion er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (559 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 16. november 2019.

Denne opgave er en personlig refleksion over livsmål og fremtidsplaner, inspireret af Dan Turèlls digt 'Noget om livsforløb'. Teksten diskuterer balancen mellem at planlægge fremtiden og at leve spontant i nuet. Den berører også drømmen om at blive musiker og håndtering af usikkerhed.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet personlig refleksion over livsmål og fremtid, inspireret af Dan Turèll. Giver god indsigt i elevens tanker og kan inspirere andre.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • dan turèll
  • fremtidsplaner
  • livsmål
  • musikerdrøm
  • noget om livsforløb
  • nuet
  • personlig refleksion
  • spontanitet
  • usikkerhed

Jeg læste et digt af Dan Turèll som hedder ’Noget om livsforløb’. Det satte gang i tankerne. En masse udover mig selv tænker tit på ’Hvad vil jeg med mit liv?’. Livet bliver planlagt, tilrettelagt osv. Men jeg mener, at det er for træls at skulle tænke på fremtiden. Jeg tænker meget over tingene før de bliver til virkelighed. Det er hårdt, og spild af energi. Jeg har de sidste par måneder prøvet på at være i nuet. Der er ting man skal tage holdning til i forhold til fremtiden. Uddannelse, planer osv. skal planlægges. Det kan blive kedeligt i længden. Jeg mener at det er de spontane ting i livet som gør det spændende, udflugter eller ting som man gør alene, eller med andre såsom at tage ud, og opleve København en søndag. Det er svært at gøre det nogle gange. Det kræver tid og i tilfælde penge. At gøre hvad du har lyst til, når du har lyst til det, er den drivekraft der gør livet spændende!

Jeg har altid haft en drøm om at blive musiker. Det er en ting som kræver lidt viden inde for faget. Mange gode sange og musikere er opstået af forsøg på, at skrive en hitsingle. Drømmen begyndte, da jeg så et band spille rockmusik i MGP for 10 år siden, og siden da har drømmen siddet i mig. Jeg har spillet i 10 år og har ikke planer om at stoppe. Jeg har planlagt hvilke studier jeg skal på for at blive musiker, det er sådan noget der skal til. Jeg bryder mig ikke om det.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver