1 / 16 sider - klik for at bladre

E-handel i Danmark: udvikling og strategier

  • Afsætning
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 16 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

E-handel i Danmark: udvikling og strategier er en afsætning-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 16 sider (4.545 ord, ca. 20 min. læsning) og blev publiceret 23. december 2019.

Opgaven redegør for e-handelens udbredelse og betydning i Danmark, med fokus på forbrugeradfærd og virksomheders tilpasning. Den analyserer organisationer som FDIH, diskuterer designprincipper for webshops, og perspektiverer e-handelens fremtidige vækst. Indholdet omfatter afsætning, IT, organisation og erhvervsøkonomi.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af e-handel i Danmark, der dækker flere fagområder som afsætning, IT og erhvervsøkonomi. Opgaven er velstruktureret og indeholder relevante eksempler og kilder.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • danmark
  • detailhandel
  • e-handel
  • fdih
  • forbrugeradfærd
  • gestaltlovene
  • kompetenceudvikling
  • markedsføring
  • omnichannel
  • webshops

E-handel i DanmarkHvad er e-handel? E-handel er kort sagt den overordnede betegnelse for handel via et datanet. Det kan være internettet og på en webshop. Man kan definere en e-handel, som en handel der foregår digitalt og elektronisk over webshop eller på mail eller en anden form for kommunikation. Der kan både være tale om en handel af en service og produkter. De danske virksomheder har været hurtige til at tage e-handlen til sig. Det har givet mange fordele for virksomhederne på markederne. Vi er det europæiske land, som har den næst største andel af befolkningen der handler på nettet. Norge, er det eneste land i EU, som har en større procentdel af befolkningen der handler på nettet end Danmark. Men alligevel handler 54% af Danskerne på internettet mindst 3 gange om måneden. Net handel er med få ord derfor en stor del af hverdagen for mange danskere. Vi køber alt fra dagligvarer, elektronik og møbler til rejser og ophold. Kundernes forventer mere af sikkerhed, udvalg og levering med e-handlens udbredelse. Internettet har med tiden fundamentalt lavet om på den måde, vi var vandt til at handle på. I dag er det nemlig 24 pct. af virksomhederne i Danmark der har en webshop, men kun syv pct. har et salg til markeder uden for Danmark via en webshop. Vi har i Danmark en erhvervsorganisation der hedder Dansk Erhverv. Organisationen arbejder i de forskellige brancher, som har forbindelse til e-handel. Især detailhandlen, er gået igennem en stor forvandling. 24% af dem er gået fra at være traditionelle fysiske butikker netbutikker. Derudover så er en stor del af detailvirksomhederne gået over til at blive omnichannel-virksomheder. Omnichannel-virksomheder sælger både deres varer eller ydelser via fysiske butikker og via nethandel. I året 2018 foregik der 197 millioner e-handler i Danmark. Det er en stigning på 12% i antal handler og 13% i det totale forbrug i forhold til det forrige år (2017), hvor der kun blev handlet 176 millioner gange på nettet. Derudover så var e-handler i udlandet, også i stor vækst fra 2017 til 2018. Det blev nemlig til en stigning på 16,7% fra 2017 til 2018. En stor del af det voksende online-aktivitet skyldes, at netbutikkerne forstår at leverer en god service. De har forståelse for kundernes ønsker og behov. Det betyder meget for en netbutik at få et godt ry, og meget for kunderne at få flere positive oplevelser med netbutikkerne. Nedenunder har jeg indsat statistikken over mest anvendte hjemmesider.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver