Man kan se tre tigere fanget i et bur der er får småt til bare en tiger. De vil langsomt drives til vanvid og begynde at angribe hinanden for at komme ud der fra. De for et meget usundt miljø at bo i når de kommer ind til den zoologiske have.
Jeg var på den årlige juletur i zoo med min familie sidste weekend. Da vi kom til elefantburet, virkede en af elefanterne anderledes end de andre. Den løb rundt i cirkler og hen mod min familie og jeg. I starten forstod jeg ikke helt hvad der var galt med den og begyndte at søge på der opfører sig underligt. Elefanten er simpelt hen blevet drevet til vanvid af at være i et bur så mange år, men brude dyrepasserne ikke opdage det og hjælpe dem og hvorfor hjælper de ikke dyrene?
Jeg blev helt forskrækket efter den her oplevelse, og så synes jeg det er helt forrykt, at man kan finde på at give dyr så lidt plads når de tydeligvis har bruge for mere plads. Det viser en video lavet af organisationen Anima godt, hvor en gorilla prøver at angribe en familie, men der er jo selvfølgelig glas for. Ud fra det viser det, hvor dårligt dyrene i zoo har det. Ville du have det sjovt, hvis du var buret inde og ikke havde mere en et par kvadratmeter plads til brug og folk kommer og bare står og kigger på dig. Jeg ville nok også blive sindssyg, ifald når jeg ikke havde noget plads til at være mig selv.
Det er gratis at oprette en konto