Side 1 af 4

Kosmetik/makkeup gennem tiden

Kosmetik/makkeup gennem tiden er en dansk-opgave til 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 4 sider (1.640 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 26. februar 2020.

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Karakter 10
  • 4 sider PDF
  • 4 downloads

Skribentens beskrivelse af Kosmetik/makkeup gennem tiden

Vi har om Makeup gennem tiden. Det antikke Gr?kenland I det antikke Gr?kenland fandtes mange metoder til at pleje huden og h?ret, men nogle metoder i jagten p? det perfekte udseende har formodentlig ogs? virket livsforkortende. Middeladerens makeup (I middelalderen var det ogs? meget velset at have en lys, tiln?rmelsesvis hvid hud.

Uddrag fra opgaven

Det gamle Egyten (Både mænd og kvinder brugte makeup og kosmetikken var udbredt i befolkning. Der blev eksperimenteret med naturlige kilder for at opnå et smukt og velplejet udseende. Eksempelvis stammer historiens første kosmetik børster fra de gamle Egyptere hvor kviste og fiberstrukturer fra salvadora persica træet blev bundet sammen og brugt som tandbørster og som pensler til makeup. I Det Gamle Egypten brugte man Henna til at farve hår og negle. Dog er det ikke alle metoder vi har bygget videre på i dag; Cleopatra, som er en af de mest velkendte figurer fra det gamle Egypten, skulle have

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver