Side 1 af 3

Digtal chikane

Digtal chikane er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 3 sider (542 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 6. januar 2021.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 7
  • 3 sider PDF
  • 1 downloads

Skribentens beskrivelse af Digtal chikane

Digital chikane rammer alt for mange. Digital chikane er noget der har bredt sig over hele Verden. Det rammer hårdt for dem det går ud over, og for det Psykisk dårligt. En 12-årige udsat for digital chikane. Det er ekstremt voldsomme ord, der mødte en 12-årig pige fra Randers, da hun tjekkede det sociale medie Instagram mandag morgen. En person havde lavet en hade-profil på den sociale platform instagram. Navnet på profilen var ”rikke-er-fucking-klam”. Personen bag profilen delte Rikke Nielsens egne billeder på sin profil og har skrevet hade fulde kommentar.

Uddrag fra opgaven

Digital chikane.dk Digital chikane rammer alt for mange. Digital chikane er noget der har bredt sig over hele Verden. Det rammer hårdt for dem det går ud over, og for det Psykisk dårligt. hendes, til sin familie mens de og er på vej til fødselsdag i bilen ”Vi slog det lidt hen, min mor og jeg. Men da vi kom frem og fik set på det, blev vi chokerede. Det er jo meget grovere end det, jeg normalt vil kategorisere som mobning”. Der er detaljerede beskrivelser af, hvordan Rikke skal slås ihjel med tusind knivstik. Hun blev logisk nok hylet

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver