Robartage: Nørreport by night.

Robartage: Nørreport by night. er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 1 side (375 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 7. januar 2021.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 10
  • 1 side PDF

Skribentens beskrivelse af Robartage: Nørreport by night.

Vi skulle skrive om Nørreport sation som hvis vi stod der og så hvad der skete og hvordan vi troede det ville være om aften. Den tog lang tid at skrive men min lære var stolt der er nogle stavefejl. men den fik 10.

Uddrag fra opgaven

Nørreport by night. _________________________________ _ D?en 100 år gamle ?Nørreport Station er med Charlotte som er en rengøringsdamerne. Den 34-årige hjemløse Jesper, der tidliger ofte befinder sig på Nørreport. - Vi er normalt ret mange her. Der er blevet flere de seneste år. Både her, på Hovedbanen og i resten af byen, siger Jesper. en station i København, der som landets foreløbigt eneste, der har både metro-, S-togs-, regionaltogs- og fjern togstrafik. Stationen er en fuldstændig undergrundsstation – dvs. der er ikke togtrafik i gadeplan. Arbejder. Rengøring foregår sent om aftenen, når de fleste mennesker er taget hjem, dog ikke

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver