nok ikke havde vendt tilbage, bare taget afsted og fundet et nyt hjem
eller hvis det var ville jeg nok måske bare flyve fra sted til sted opleve en masse se en masse ø
2. Hvor starter og ender historien, og hvilken betydning har det for historien?
den starter som et par børn som tog en ørneunge ind og de boede jo på en andegård, hvilket ikke er stedet for ørne. det har nok en stor betydning at ja han vender tilbage til det trygge men alligevel bliver han skudt
3. Hvorfor vil ørnen Klavs stikke af?
fordi som de selv skriver, så havde klavs den her såkaldte “Frihedslængsel” og det var nok grunden, og de sammenligner lidt klavs til den grimme ælling, så det må nok også betyder at klavs følte sig sådan lidt udenfor osv.
4. Hvorfor anvender forfatteren så mange tillægsord?
fordi hvis man bare ser overordnet på den er det en simpel historie, men med tillægsord osv. gør det den spændende. Det er meget mere fristende at læse ” så kom der en stor majestætisk gul næbbet fugl” end ” så kom der en fugl”
5. Hvorfor skyder gårdskarlen ørnen?
fordi normalt skyder man efter store fugle, og avlskarlen havde ik hørt om klavs forsvundelse, så han gik bare ud fra det var en stor fugl. derfor skød han ørnen.
Det er gratis at oprette en konto