Formål: Formålet med forsøget er at vise menneskers forskellige genopbygninger, og hvorvidt man har smager genet eller ej, ved hjælp med at smage et bittert papir og et normalt papir så man kan sammenligne mellem smager og ikke-smager. I dette tilfælde tester vi smagegenet.
Hypotese: Vi forventer at der er ca. 70-80 % fra klassen som er smager, og resten er ikkesmager, og det forventer vi fordi der er globalt ca. 75% smagere.
Teori: Fænotyper er hvordan et individ, eller andre organismer kommer til udtryk gennem hans genotyper. Genotyper er alle de mulige kombinationer der kan udkomme gennem Mendels afkrydsningsskema, som derefter kan aflæses for at finde hvilken fænotype, fosteret vil besidde når det bliver født. Nedarvning af genotyper foregår ved at en vigende allel (t) som er det ikke smagende allel kan finde sted hvis det er homozygot. Hvis det dominerende allel (T) finder sted bliver det automatisk til en smager lige meget om det er homozygot eller heterozygot. Dominant: En dominant er den allel som bestemmer hvilken fænotype der kommer til udtryk. Det vil sige hvis man har genotypen er TT, Tt og Tt. Så det vil sige at det store T bestemmer hvor vidt om man er smager eller ikke smager. Recessiv: Den recessive allel er den fænotype så har lavest muligt udkom for at komme til udtryk. Genet skal være homozygot før det kan lade sig for den altså tt, derfor har den en lavere sandsynlighed for at komme til udtryk. De recessive allel kan også komme til udtryk hvis det dominerende allel ikke virker og vice versa.
Det er gratis at oprette en konto