1 / 2 sider - klik for at bladre

Hvad gør unge dumme? Computerspil vs. sociale medier

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 4
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Hvad gør unge dumme? Computerspil vs. sociale medier er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 2 sider (1.066 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 19. november 2012.

Denne opgave diskuterer, om unge er dummere end tidligere generationer, og hvilke faktorer der påvirker deres viden og adfærd. Den undersøger rollen af sociale medier som Facebook og Google, faldende læselyst, og argumenterer for, at computerspil som World of Warcraft er den største synder i forhold til at gøre unge 'dumme' og isolerede.

Redaktørens vurdering
7 God
En diskussion om unges mediebrug og viden, der argumenterer for computerspils negative indflydelse. Opgaven er velformuleret og har en klar argumentation.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • computerspil
  • digital dannelse
  • læsning
  • mediebrug
  • sociale medier
  • unge
  • viden
  • world of warcraft

Hvad gør i virkeligheden unge dumme?Er unge virkelig så dumme som folk går og tror? Facebook, Google, MySpace & Youtube gør ikke de unge dummere men derimod unge bevidste om hvad der foregår rundt omkring i verdenen. Måske ikke hele verdenssituationen omkring klimaproblemer, politik osv. Men mere den sociale del af det. Det er blot sociale netværk som holder de unge opdateret omkring omverdenen rent socialt. "Er unge virkelig dummere end aldrig før?" Påstand: Gør internetsider virkelig de unge dumme? Hvordan kan de populære hjemmesider som Google, Facebook, MySpace og Youtube gøre unge dummere? Google er en søgemaskine spækfyldt med viden om alt. Bare hvis man giver det en chance og klikker lidt rundt på søgemaskinen i 2 minutter kan man stort set få ens spørgsmål besvaret. Er der et ord man har set eller hørt, og man ikke ved hvad betyder? Så slå det op på nettet. Og så har man en perfekt forklaring på hvad ordet betyder og er man i tvivl kan man finde flere tusinde andre resultater fra andre brugere der har givet deres kvalificerede bud. Facebook & MySpace er sociale netværk som holder folk opdateret omkring deres venner og er et perfekt kommunikationssted hvis man f.eks. har venner rundt omkring i verdenen. Youtube er nok bare til hvis man keder sig og gerne vil se et sjovt videoklip eller hvis man har hørt en god sang som man gerne vil høre igen. Påstand: Hvorfor læser færre og færre unge ikke bøger?Grunden til at 18-24årige og måske yngre endnu, har droppet frilæsningen er nok den digitale verden. Det er i bund og grund nok meget sundt at læse en bog i ny og næ men jeg tror, at de fleste unge i dag hellere vil se MTV på deres fladskærm eller høre det nyeste musik som er downloadet ulovligt på deres iPod eller iPhone. For ikke at tale om computeren. De fleste unge har nok i sinde at hvis de går i gang med en bog som handler om fabeldyr og andre ikke eksisterende væsner går de måske glip af noget? En social del som der vil blive talt meget om dagen efter i skolen? "Så du fodboldkampen i går? Det var helt vildt så mange mål der blev scoret. Den kamp vil gå over i historien!!" Kommer man så med det svar at man læste en bog som handlede om mennesker med lange ører og som bor i en skov bliver man dømt.. taber. Selvfølgelig ikke hvis man overhovedet ikke interesserer sig for fodbold men bare som eksempel. Man kan selvfølgelig altid se den Re-live (genudsendelse) eller highlights, men så er der jo ikke noget ved det når den kamp man ikke fik set klokken 21:00 2 dage inden og som alle ens venner har fortalt alle de bedste højdepunkter om bliver sendt klokken 14:30 onsdag eftermiddag. Fordi så kender man jo det endelige resultat og ved hvem der scorer mål osv. Så er der ikke helt den samme stemning. Bøgerne skal tvinges ned i halsen af dem i skolen før de overhovedet tænker på at læse!

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver