Christoffer Columbus blev født 1451 i Genua. Hans far hed Domenico og hans mor hed Susana Fontanarrosa. Christoffer havde 5 søskende: Cristobal, Bartolomeo, Giacomo, Giovanni, og den sidste (en søster) døde som barn.
Han blev uddannet som sømand som 14-årig. Da han var 25 år sejlede han ved Portugal. Så blev hans skib overfaldet af en flok sørøvere. Han svømmede 10 kilometer til Lissabon. Her sagde han, at han var søn af en rig italiensk adelsmand, og blev gift med en portugisisk adelsmands datter.
Christoffer Columbus var gift med Felipa som han får sønnen Diego med. Christoffer Columbus døde i 1506 Altså 55 år.
Christoffer Columbus havde hørt om familien Vivaldi, som 200 år tidligere havde forsøgt at finde en ny vej til Indien – nemlig mod vest i stedet for syd rundt om Afrika og så øst. De fandt den ikke, men Columbus drømte om at finde vejen. Selv om han ikke vidste at Jorden er rund, troede han at man kunne komme til Indien ved at sejle mod vest.
Så han læste alt hvad der var at læse om astronomi, navigation, geografi og historie. Han fandt ukendte planter på vestkysten af Madeira og de Kanariske øer, som ligger i Atlanterhavet. Han tænkte, at de planter måtte være skyllet på land fra et ukendt land mod vest.
Det er gratis at oprette en konto