1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af Jesper Wung-Sungs 'En - to - tre - NU!'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Jesper Wung-Sungs 'En - to - tre - NU!' er en dansk-opgave fra 2008 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (908 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Referat og analyse af Jesper Wung-Sungs roman 'En - to - tre - NU!', som handler om Jeppe, der navigerer kærlighed, sygdom og basketball i Svendborg. Opgaven indeholder også et fiktivt interview med hovedpersonen Jeppe, der reflekterer over romanens centrale begivenheder.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solidt referat og analyse af romanen 'En - to - tre - NU!', suppleret med et kreativt fiktivt interview. Giver god indsigt i handling og karakterer.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • basketball
  • en - to - tre - nu!
  • jesper wung-sung
  • kærlighed
  • romananalyse
  • svendborg
  • sygdom
  • ungdomsliv
  • venskab

Den handler om en dreng der hedder Jeppe. Han bor i Svendborg sammen med sin mor og far, hans far har sin egen dyrehandler, og hans mor går bare derhjemme. Han går på gymnasiet, i 1.g. På et tidspunkt møder han en pige som hedder Cecilie. De bliver kærester, og de er meget sammen. Han går til basketball, og han går meget op i det. Han har et basket navn, ”The young gun” det kalder hans træner ham. Jeppes bedsteven hedder Jack. Jack er murerlærling, og han går meget i fitnesscenter. De var meget sammen inden at Jeppe fik Cecilie som kæreste, og Jack begyndte at gå sammen med nogen henne fra fitnesscenteret. Cecilie fortæller Jeppe at hun har fået kraft, da Jeppe siger at hun for hans skyld kunne være skaldet. Jeppes far har haft en blodprop, og han har været alkoholiker. Jeppe har en søster der hedder Sussi, hun bor sammen med sin kæreste Bo. Hans forældre har været skilt, men er fundet sammen igen. Hans forældre ser ham når han spiller kamp i basketball. Jack fortæller Jeppe at hans far er død i en nedstyrtet helikopter, men Jeppe finder ud af at han stadig lever. Cecilie er en meget stædig pige. Hun får en tattoo selvom hun ikke må for sine forældre. Jeppe og Cecilie tager på Gran Canaria, uden at fortælle det til nogen udover Jack og Smælle, Smælle er en fra Jeppes klasse. Cecilie bliver meget syg på Gran Canaria, og hun kommer på sygehus dernede. Da de ankommer til lufthavnen på hjemkomsten, står deres forældre og venter på dem, men de bliver ikke sure. Cecilie bliver indlagt og dør i slutningen af historien. Jeppe kunne have kommet til USA, og spillet basketball, men han var helt ude af sig selv efter Cecilies død, så han kommer ikke med.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver