Reklamer ligger i den genre vi kalder FAKTION, altså en blanding mellem fiktion og fakta – altså noget der kan ligge mellem virkelighed og fantasi.
Campari reklamen er en kommerciel reklame:
Campari reklamen er en mærkevare reklame – Campari har været på markedet siden 1860 og har skabt sig et brand over hele verden. Det er også en image reklame, da den gerne vil signalere en bestemt livsstil, nemlig luksusverdenen, med de unge og smukke mennesker. Den viser ligeledes at du kun opnår det gode image, med det rigtige mærke (Campari) og viser herved at dette produkt er bedre end alle andre på markedet = posioneringsreklame.
Campari Tales:
2008-kalenderen er en voksen, glamourøs og historiebog, hvor Eva Mendes 'forbløffende sensualitet er den absolutte hovedperson og hendes fortryllende skønhed er fanget af Marino Parisottos linser.
Kalenderen forfører med sine fantastiske billeder uvirkelige drømmebilleder og er rig på dramatisk fortællingsevne. Eventyret er et spejl af menneskehedens udvikling, hvor kvinder ofte spiller de ledende roller, og deres skrøbelighed forvandles til styrke, nogle gange overmenneskelig i sin magt.
(kilde Camparis hjemmeside)
Kalenderen er printet i 9.999 eksemplarer. Der er ikke mange af denne kalender, derfor er den særlig (samlerobjekt), svær at få fat på.
Det er gratis at oprette en konto