1 / 2 sider - klik for at bladre

Diskursanalyse af Lars Løkkes tale om Utøya

Det er gratis at oprette en konto

Diskursanalyse af Lars Løkkes tale om Utøya er en dansk-opgave. Fylder 2 sider (543 ord, ca. 2 min. læsning) og blev 8. juli 2026.

Denne opgave præsenterer en diskursanalyse af Lars Løkke Rasmussens tale ved mindegudstjenesten efter terrorangrebet på Utøya i 2011. Analysen identificerer fællesskab som nodalpunkt og undersøger ækvivalenskæder, antagonisme og differenskæder i talen. Opgaven belyser Danmarks relation til Norge i sorgens stund.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid diskursanalyse af Lars Løkke Rasmussens tale om Utøya. Anvender relevante teoretiske begreber og giver en god indsigt i talens retorik og budskab.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • danmark
  • diskursanalyse
  • fællesskab
  • lars løkke rasmussen
  • norge
  • retorik
  • taleanalyse
  • terrorangreb
  • utøya

Diskursanalyse af Lars Løkkes Tale - Terrorangreb på Utøya

Den 22. juli 2011 blev Norge ramt af et terrorangreb på øen Utøya. Angrebet startede med en bilbombe, der eksploderede i regeringskvarteret i Oslo efterfulgt af en massakre på det socialdemokratiske arbejderpartiets ungdomslejr på Utøya. Selve massakren på øen varede i 72 minutter, hvor 77 blev dræbt, 99 blev hårdt sårede og over 300 af de berørte lever i dag med psykiske lidelser. Gerningsmanden er en 32-årig Norsk mand ved navn Anders Breivik. Anders var forklædt som en politimand under angrebet, så man ikke ville fatte mistanke.

Lars Løkke Rasmussen har derfor holdt en tale ved mindegudstjenesten i Vor Frue Kirke efter terrorangrebet på Utøya til ære for de dræbte, sårede og påvirkede.

Nodalpunktets i Lars’ tale er fællesskab, da hele hans tale omhandler situationen af terrorangrebet på Utøya og Danmarks støtte og sammenhold til Norge.

Ækvivalenskæden i hans tale er blandt andet fællesskab, hvilket viser sig tydeligt, når han snakker om Norge og Danmark og vores sammenhold i forhold til sorgen. Han fortæller, at Danmark vil støtte op omkring Norge og have medfølelse for dem, men også om at bevare Norge og stå sammen, dette ses, når han siger “Norge er i sorg, og I dag sørger vi med Norge” og “Vi står ikke kun i sorgen sammen med Norge. Vi står sammen om at forsvare og bevare det, som blev forsøgt taget fra os den 22. juli”.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver