Duati A/S er en dansk producent af porcelæn som sælges i hele Danmark. Virksomheden sælger vaser, kopper, tallerkner og skåle. I alle former og farver. Når disse varer er færdig produceret bliver de transporteret til lagerhallerne, som er placeret i forskellige dele af landet, såsom Jylland og Fyn. Produktionsomkostningerne består af indkøbt materiale til fremstilling af det færdige porcelæn, fx farven og leret. Og arbejdsløn til 10 mand i produktionsanlægget.
Virksomhedens ejendom består af 4 lager haller fordelt rundt omkring i Danmark, en administrationsbygning og en hal til produktionsanlæg, materiale og maskiner. Her er der en man ansat til at bestyre modtagelsen af materialerne og afsendelsen af det færdige porcelæn.
Virksomheden ejer også en lastbil, hvor der er ansat en chauffør, som kører det færdige produkt ud til de forskellige varelagre rundt omkring i Danmark.
Herudover består virksomhedens personale af 4 funktionærer i administrationen, en økonomiafdeling, bestående af en regnskabschef og en regnskabsmedarbejder der står for debitor- og kreditorbogholderiet.
Og til daglige indbetalinger og udbetalinger har Duati A/S en kassekredit i Handelsbanken. Selvskabet er økonomisk solid, med en fornuftig egenkapital.
Økonomisystem:
Duati A/S bruger regnskabsprogrammet C5, da det er en mindre virksomhed som er voksende. Dette ERP-system bruges til at styre virksomhedens økonomi og bogholderi. Her får man en konto til systemet, så man har adgang til systemet. Her vil regnskabsmedarbejder fx kun have adgang til kreditor og debitor. Der bliver brugt et økonomisystem, men lønnen bliver lavet i dataløn. Dette er for at sikre sig at lønmodtagerne får den korrekte løn til de timer, de har arbejdet i løbet af måneden.
Det er gratis at oprette en konto