Flammen og Citronen: personkarakteristik og historisk kontekst

  • Historie
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Flammen og Citronen: personkarakteristik og historisk kontekst er en historie-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (638 ord, ca. 3 min. læsning) og blev 25. juni 2026.

Opgaven indeholder en detaljeret personkarakteristik af Flammen, Citronen og Ketty Selmer fra filmen 'Flammen og Citronen'. Den undersøger filmens skildring i forhold til virkeligheden og diskuterer, hvorfor stikkerdrabene var et tabu i Danmark i mange år efter 2. verdenskrig.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid besvarelse af opgaver om 'Flammen og Citronen' med personkarakteristik, sammenligning af film og virkelighed samt diskussion af historiske tabuer. God struktur og relevante kilder.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • 2. verdenskrig
  • bent faurschou-hviid
  • besættelsestiden
  • film analyse
  • flammen og citronen
  • historisk tabu
  • jørgen haagen schmith
  • ketty selmer
  • modstandsbevægelsen
  • stikkerdrab

1. Lav en personkarakteristik af Flammen, Citronen og Ketty Selmer

Flammen:

Hans rigtige navn var Bent Faurschou-Hviid. Han var i 23 år gammel og blev næsten altid set i jakkesæt, lang overcoat og støvler. Hans kendetegn var hans ildrøde hår og det var også herfra dæknavnet Flamme kom af. Igennem filmen havde han en indviklet affære med Ketty Selmer.

Flamme kæmpede for danskernes frihed under den tyske besættelse og var en del modstandsbevægelsen. I modstandsbevægelsen var han den som tog sig af de voldsomme opgaver, det var nemlig primært ham der skulle dræbe stikkerne. Han var meget impulsdrevet og kunne finde på at ændre sine planer og køre lidt sit eget løb.

Citronen:

Hans rigtige navn var Jørgen Haagen Schmith. Hans kendetegn var hans briller og han blev næsten altid set fint klædt i jakkesæt. Derudover var hans dæknavn Citronen. Citronen var en del af modstandsbevægelsen og var derfor aldrig hjemme. Dette resulterede i at hans kone fandt en anden mand og citronen og hans kone gik derfor fra hinanden. Både før og efter bruddet så han sin datter yderst sjældent. Citronen er næsten modsat af Flammen. Mens flammen går ind og dræber stikkere er det Citronen som kører bilen, da han ikke kan få sig selv til at dræbe hverken kvinde eller mand.

Få adgang til denne og 96.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver