1 / 3 sider - klik for at bladre

Fake news og usandheder på nettet

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fake news og usandheder på nettet er en dansk-opgave fra 2021 til 10. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (923 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 19. juni 2026.

Redegørelse for fake news' indflydelse på samfundet, med fokus på sundhedsinformation og vacciner. Opgaven analyserer, hvordan falske nyheder spredes, og tilbyder konkrete råd til at identificere dem. Den understreger vigtigheden af kildekritik og kritisk tænkning i den digitale hverdag.

Redaktørens vurdering
7 God
En velstruktureret blogindlæg om fake news, der diskuterer emnets samfundsmæssige betydning og giver konkrete tips til kildekritik. Relevant og inspirerende for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • blogindlæg
  • fake news
  • kildekritik
  • mediekritik
  • misinformation
  • sociale medier
  • sundhedsinformation
  • vacciner

Hey, bloggen i dag vil jeg skrive lidt om fake news og artiklen, ”Sundhedsstyrelsen presses af usandheder på nettet fra politikken”. Jeg er lige vågnet fra en eftermiddags lur og skal i gang med at lave en god omgang frokost med noget netflix i baggrunden. Når jeg så stille er i gang med at åbne min computer, kan jeg se den her artikel som Lars Igum har skrevet pluslig popper op på min skærm. Ham her Lars har skrevet en masse om fake news, han kommer ind på at mælk er farligt, MFR-vaccinen giver autisme og gluten er sundhedsskadeligt og meget andet. Jeg synes personligt selv, at fake news er spild af tid, for andre mennesker, og det er så irriterende når det kommer, op fordi man faktisk er ret ligeglad med det meste af det. Jeg kan godt se det sjove i at gøre det med sine venner og fjolle lidt rundt med, det men når folk begynder at lave fake news og komme ind på emner der faktisk forgår i vores samfund og i verden, så synes jeg, det er mere alvorligt, og det er noget andre skal tage til sig og tage seriøst. For eksempel med corona er der mange, der har fundet på ting som, at der er flere bivirkninger ved vaccinerne osv. Og mange borger´ begynder så at tro på det her såkaldte fake news.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver