Info - perspektivering - personer - miljø/tid - virkemidler - fortolkning - konklusion
Titel: Arangutang
Forfatter: Sanne Munk Jensen -Debuterede som forfatter i 2002, med bogen nærmest hinanden.
Udgivelse: 12. oktober 2012
Litterær periode: Senmodernismen
Undergenre: Ungdomsroman
Beretter model/referat: Anslag: Historien starter ud med Sigge, som fortæller læseren om hvordan, da hun var lille, troede at hendes far ejede Island.
Præsentation: SIDE 10-12: snak om Sunny Beach, og at bare ’skride fra alle sammen’
Uddybning: Sigga møder en mand på Kreta, som hun ender med at dyrke sex med.
P.O.N.R: Sigga finder ud af at hun har klamydia, og tror at hun har fået det af den eksotiske mand.
Konfliktoptrapning: Sigga har bestemt sig for at fortælle Patrick lige ud, at hun har fået klamydia, men det passer ikke ind til lejligheden, da hun kan se at han er glad, da hun er sammen med ham.
Klimaks: SIDE 151-156: Sigga fortæller Patrick om hendes klamydia situation, men her udvikles et plot-twist; Patrick har haft sex med Ditte - dvs. at Sigga fik klamydia af Patrick, som fik det af Ditte osv.
Udtoning: SIDE 157-158: Patrick og Sigga tilgiver hinanden (samt Ditte), og bogen ender med Patrick og Sigga, som snakker om Siggas far og slægt fra Island.
Det er gratis at oprette en konto