1 / 2 sider - klik for at bladre

Koranen og Hadither: kald til bøn og frelse

  • Religion
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Koranen og Hadither: kald til bøn og frelse er en religion-opgave fra 2021 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (683 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 18. juni 2026.

Denne opgave præsenterer og analyserer hellige skrifter fra Koranen og Hadither, med fokus på hvordan der kaldes til bøn (Salat) i Islam. Den redegør for bønens betydning for frelse, herunder fællesbønnens styrke og pilgrimsfærdens rolle. Desuden perspektiveres der til andre islamiske ritualer og sammenlignes med indkaldelse til bøn i kristendommen og jødedommen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af islamiske tekster om bøn og frelse. Opgaven er velstruktureret og perspektiverer til andre religioner, hvilket giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • bøn
  • frelse
  • hadith
  • islam
  • koranen
  • kristendom
  • muhammed
  • pilgrimsfærd
  • ritualer
  • salat

Teksten er en hellig skrift fra Koranen. Den er gammel, da det er Suraer fra Koranen. Derudover består teksten af Hadither, hvor man får fortællinger om hvordan der blev kaldt til bøn.

Den er blevet skrevet af muslimer, hvor det kommer fra Koranen og dermed Allah. Derudover er der flere af tingene som er skrevet gennem Hadither, og dermed er nogle af informationerne fra Gud gået igennem profeten Muhammed. Da det er Allah, så ses teksten også indefra. Teksten henvender sig til alle troende, da den fortæller om hvordan man skal bede.

Analyse og fortolkning

Abu Madhura har lært hvordan man kalder til bønnen (Salat) af Guds budbringer.

Teksten beskriver derfor hvordan der kaldes til bøn.

For at kalde til bøn, så skal der siges ”Gud er til overmål stor!” 4 gange. Dette betyder at Gud (Allah) har overskud, og dermed barmhjertig og giver plads til alle muslimer. (l. 7-8)

Derudover bliver der også sagt ”Jeg vidner, at der ikke er nogen Gud uden Gud” 3 gange. Her bevidner det om at der ikke er andre guder end Allah, og at han er den største og eneste rigtige. (l.8-9)

Derudover fortæller han også at Muhammed er Guds budbringer, og dermed er det han har fået at vide, ift. hvordan man kalder til bøn rigtigt, da det er Muhammed som har overgivet informationen (l. 12-13)

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver