Se modellen med forklarende tekster her: Ind i dansk - Dokumentar
5. Virkemidler
Billedkompositioner
Da vi begyndte at snakke om hvilket billede vi bedst kunne huske, nævnte vi alle sammen der hvor Zandra tager noget kokain.
Det er filmet i fugle og frøperspektiv. Vi tror de vælger at filme hende i fugleperspektiv til at starte med fordi hun skal ses som den lille og svage men så da hun bliver påvirket har hun det bedre og føler sig bedre end før.
Det andet vi tænker på er det billede af den firkløvertatovering hun havde i nakken. Hun fortæller at det er det eneste øjeblik hun kan huske hendes mor opførte sig moragtigt, og hun synes det var så hyggeligt.
Filmiske virkemidler
Fortællekneb
Vi synes journalisten bruger uopklarede og åbne spørgsmål, spændingsopbygning og teasere.
(Gerhard)
Vi synes det er for os nogle åbne spørgsmål da vi nu efter vi har set den, stadig stiller de samme spørgsmål som journalisten spurgte. Men i dokumentaren er det egentlig nogle konkrete spørgsmål, hvor vi dertil får et åbent svar med ”Det ved jeg ikke”
Dramatiseringer
Symbolik
Firkløver i nakken. Zandra har fået tatoveret en firkløver i nakken. Hun fortæller i starten at hun kan huske en ting fra sin barndom hvor hun virkelig var lykkelig. Det var hvor hende selv, moren og søsteren var ude på en mark og lede efter firkløvere. Hun siger at det var det eneste tidspunkt hvor hendes mor, føltes som en rigtig mor.
Det er gratis at oprette en konto