Side 1 af 4

OSO om advokat: uddannelsesvej og karriere

OSO om advokat: uddannelsesvej og karriere er en oso-opgave til 10. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 4 sider (1.236 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 17. juni 2026.

  • OSO
  • 10. klasse
  • Karakter 10
  • 4 sider PDF

Skribentens beskrivelse af OSO om advokat: uddannelsesvej og karriere

Denne OSO-opgave handler om advokatfaget, med fokus på uddannelsesvejen fra gymnasiet til jurist og advokat. Opgaven redegør for adgangskrav, studievalg på universitetet og specialisering inden for erhvervsjura. Den inkluderer også en personlig refleksion over karrierevalg og fremtidsplaner.

Uddrag fra opgaven

Oso Valg af emne (hvorfor vil jeg det her) Jeg valgte jobbet advokat, da jeg syntes at samfundsfag var noget af det sjoveste og mest spændene i folkeskolen. Derfor gik jeg ind på UG for at se på de forskellige job som har noget med samfundet at gøre. Da fandt jeg advokat. Jobbet advokat appellerede til mig med det samme da jeg fandt ud af at det handlede meget om retfærdighed og at hjælpe andre. Disse to ting har altid fyldt meget inde i mig og det gjorde at jeg gjorde at jeg valgte at skrive om advokat i oso

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver