Prøveoplæg med angivelse af titel, forfatter, årstal og evt. kilde
”Generation Facebook” af Jonas Vibsig Berding. Bragt i Politiken, Debat sektionen den 20. april 2013.
Begrundelse for valg af prøveoplæg
Jeg har valgt dette essay fordi jeg mener, at der er flere måder at se problematikken på end den, forfatteren er fortaler for.
Elevens underskrift:
Lærerens underskrift:
Min disposition
Præsentation af oplæg
Analyse
Oplæsning
Fortolkning
Vurdering
Perspektivering
Præsentation af analyse- og fortolkningspunkter
Komposition
Man kan sige, at essayet er bygget over de tre planer som er karakteristisk for opbygning af et essay.
Det konkrete plan (spalte 1, brødtekst linje 1- 20), hvor han fortæller om problemet med det usynlige samfund på nettet som de sociale medier skaber og at de voksne ikke har forstand på det. Og det er også her, at han præsenterer sig selv.
Det erindrende plan kan man se i spalte 1, brødtekst linje 21 – 39, hvor han fortæller at Facebook er det største sociale fællesskab som han er en del af.
Det reflekterende plan er resten af teksten frem til sidste spalte. I sidste spalte er der et afsnit skrevet i kursiv. Det er en blanding af reflekterende plan og erindrende plan.
Tid
Essayet er skrevet i 2013, hvor brugen af Facebook var meget udbredt, og der begyndte at være meget fokus på de negative sider af de sociale medier. Tiden er vigtig for min perspektivering af teksten, da jeg mener, at der er sket meget i forhold til de unges bruge af Facebook siden essayet blev skrevet for snart 10 år siden.
Det er gratis at oprette en konto