1 / 2 sider - klik for at bladre

Forskellighed og ulighed i samfundet

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Forskellighed og ulighed i samfundet er en dansk-opgave fra 2022 til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (812 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 10. juni 2026.

Opgaven reflekterer over begrebet forskellighed og dets betydning i forskellige sammenhænge, fra personlige oplevelser i Danmark til global ulighed. Den diskuterer faktorer som køn, etnicitet og samfundsnormer, samt hvordan vi kan fremme accept og hjælpe lande med færre ressourcer. En personlig gennemgang af privilegier og forståelse for andre kulturer.

Redaktørens vurdering
7 God
En personlig og reflekterende opgave om forskellighed og ulighed. Selvom den mangler kilder, er den velstruktureret og giver et indblik i emnet.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • accept
  • etnicitet
  • forskellighed
  • global ulighed
  • køn
  • privilegier
  • reflektion
  • samfundsnormer
  • ulighed

Forskel? hvornår er der forskel på mennesker? og hvad er det der gør at der forskel på os hver især? er det dem vi er sammen med? dem i vores samfund? hvem er de rigtige at være sammen med? og er vores samfund det rigtige?

Forskel kan være et stort ord, og det kan have forskellige betydninger i forskellige sammenhænge! Ordet kan gøre folk kede af det og folk glade, kommer an på sammenhængen.

Se verden, fra sin egen synsvinkel

Jeg tror at de forskellige faktorer for forskel, er den der gør os alle usikre! på den ene eller anden måde. Jeg er opvokset i Danmark og har altid tænkt det danske samfund og de danskes normer som det rigtige, fordi det er det eneste jeg kender fuld ud til. Jeg har det skønt her i Danmark! Hvis jeg derimod boede i Djibouti, ville jeg skulle tænke over at få med på bordet og tøj på kroppen. Jeg tror ikke jeg ville se det som en kæmpe ulempe, selvom jeg godt ved det er det, men det tror jeg ikke jeg ville hvis det var sådan det altid havde været, og at jeg aldrig havde prøvet at bo i Danmark. Dermed ikke sagt at dem der bor i Djibouti, har det fedt, de kunne nok godt tænke sig flere resurser, penge og rettigheder. Men de har jo aldrig prøvet hvordan det er? Jeg er så taknemmelig for at jeg hver dag kan stå op og ikke bekymre mig om tøj på kroppen eller mad på bordet. Det er et kæmpestort privilegie jeg har!

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver