1 / 2 sider - klik for at bladre

Radioaktivitet: typer, kilder og effekter

  • Fysik/Kemi
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Radioaktivitet: typer, kilder og effekter er en fysik/kemi-opgave fra 2022 til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (581 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 9. juni 2026.

Opgaven redegør for radioaktivitet, herunder ustabile atomkerner og henfald. Den beskriver de tre hovedtyper af stråling: alfa, beta og gamma, med deres egenskaber og anvendelser. Desuden gennemgås forskellige naturlige strålingskilder som jorden, rummet, radon i boligen og stråling fra menneskekroppen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Gennemførlig redegørelse for radioaktivitetens grundprincipper, strålingstyper og kilder. God til inspiration for elever i fysik.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • alfastråling
  • atomkerner
  • betastråling
  • gammastråling
  • henfald
  • isotoper
  • radioaktivitet
  • radon
  • strålingskilder

En atomkerne som er ustabil, kan udsende en partikel, altså den ændre sig også kaldet at den henfalder.

Alle atomkerner med mere end 83 protoner er radioaktive. Det er fordi kernekræfterne ikke holde til protonernes elektriske frastødning af hinanden. Dog kan nogle atomkerner også være ustabile selvom den ikke har mere end 83 protoner. Det sker hvis den har for mange eller for få neutroner i forhold til antallet af protoner=> fx 31H

Ioniserede partikler/ioniserende stråler:

Nogle gange når radioaktive stoffer udsender partikler kan de støde ind i en elektron og slå den løs. Atomet mangler så en elektron, så derfor er det blevet til en positiv ion. Den elektron som er blevet splittet fra atomet, kan så blive fanget af et andet atom, så der også bliver dannet en negativ ion. Det er derfor de bliver kaldt det, fordi de kan producere ioner. Det er her man kan bruge en Geigertæller, den kan registrere de ioniserede stråler.

3 slags strålinger:

Når man skal måle de forskellige strålinger, bruger man Risø-kilder, som indeholder enten Alfa, Beta eller Gamma strålinger.

Alfa:

Alfastråling er en heliumkerne som bliver skudt afsted- Det er den tungeste og mindst farlige, kun farlig hvis man får den ind i kroppen. Det er når et bip lyder på måleren. På alfas Risø-kilde står der Am-241, det er fordi den radioaktive kilde er en americium- isotop med 241 kerner. 24195Am er et nuklid som udsender alfapartikler. Alfapartikler består af 2protomer og to neutroner, det er helium-kerner.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver