Et legetøj til drenge. Men det må ikke leges med af for mange, eller bliver det smidt ud.
Kære læser
I nu dagens tid er slutshaming noget, mange piger enten har været ude for eller har hørt om. "Men hvad er problemet? " Det spørgsmål kære læser, er jeg blevet stillet. Og jeg tror også, det hele starter, fordi nogle ikke kan se problemet. Jeg vil prøve at få dig til at se gennem mine øjne, som en teenagepige.
Her på det sidste, er der en fyr, der hedder Andrew Tate. Han er blevet meget populær over sociale medier, og er mest kendt på platformen Tiktok. Hans holdninger er meget tydelige i de videoer, han poster. Hans videoer og podcast har og vil forsat inspirere mange unge drenge til at kigge på kvinder som et køn, der skal være i køkkenet og gøre alt hvad deres mand siger. Han har tidligere sagt, hvis han har en kæreste, men går ud og sover med en anden pige, så har han ikke gjort noget forkert. Men hvis hans kæreste gør det samme med en mand, så er hun en slut. Kære læser, min holdning er meget anderledes end Andrew Tates er.
Kvinder og mænd er ens. Der er selvfølgelig forskel på, hvordan vores kroppe er bygget, men ellers kan jeg ikke se, hvilke forskelle der skulle være. Jeg kan ikke forstå, hvorfor drenge har det nemmere med at lave ballade. Men hvis en pige laver ballade, bliver der straks kigget på hende. Voksne forsvarer også nogle gange drengene. Kære læser jeg er sikker på, I alle har hørt disse ting før. "Det er bare, fordi han godt kan lide dig, at han driller dig", "men han er jo bare en dreng, og de skal jo lave lidt ballade." Men læser jeg har aldrig hørte disse sætningerne blive sagt om en pige.
Det er gratis at oprette en konto