1 / 3 sider - klik for at bladre

Nyhedsartikler om stormflod og selvmordsforsøg

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Nyhedsartikler om stormflod og selvmordsforsøg er en dansk-opgave fra 2022 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (666 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 7. juni 2026.

Opgaven præsenterer to nyhedsartikler, der beskriver en stormflod i Højer og dens uventede konsekvenser, herunder en bagerlærling der reddes fra selvmord. Teksten reflekterer over journalistiske virkemidler som aktualitet og identifikation i nyhedsformidling.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet opgave med to nyhedsartikler og en god refleksion over journalistiske virkemidler. Giver god inspiration til genreøvelser.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • aktualitet
  • genreøvelse
  • højer
  • identifikation
  • journalistik
  • nyhedsartikel
  • selvmordsforsøg
  • stormflod
  • tragedie

Under stormfloden i går hvor hundrede vis af får gik bort, skete der andre både ulykkelig og lykkelige ting

Ung bagerlærling forsøgte selvmord på sin arbejdsplads efter en forfærdelig ulykke, som hans kone blev udsat for

I den sydvestjyske sluse by Højer skete der torsdag aften en forfærdelig ulykke. En ung dame fik en bordtennisbold galt i halsen og gik der efter bort. Efter hendes mand som var bageri lærling hos den unge dames mor, fandt ud af det besluttede han at tag sit eget liv. Det ville han gøre i bageriet. Han havde tænkt sig at hænge sig selv med et reb. Da han havde bundet løkken om hans hals sagde han farvel. Det varede ikke længe før hans selvmordsforsøg gik i vasken. Da der var stormflod i den lille landsby, kom der vand i butikken og oversvømmede butikken. Vandet trak ham derfor med op og gjorde at hans liv blev reddet.

Moren til den unge dame og svirmoren til den ulykkelige mand. Udtaler sig følgende: ”jeg må sige jeg er dybt ulykkelig over tabet af min datter, og min svigersøns forsøg på selvmord. Det gør mig ondt at han har det sådan. ”

Fakta:

Hundredevis af får er døde.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver