1 / 4 sider - klik for at bladre

Flygtningekrisen 2015: Analyse af Møller og Hosseini

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Flygtningekrisen 2015: Analyse af Møller og Hosseini er en dansk-opgave fra 2022 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (1.728 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 5. juni 2026.

Denne opgave analyserer og vurderer to kronikker om flygtningekrisen i Danmark i 2015: Lars R. Møllers 'Vi er alle i samme båd' og Khaled Hosseinis 'Når dit liv er blevet et nulpunkt'. Opgaven sammenligner forfatternes synspunkter og retoriske virkemidler, herunder brug af patos og argumentationsmodeller.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af to kronikker om flygtningekrisen 2015. Opgaven sammenligner forfatternes synspunkter og anvender retorisk analyse med fokus på argumentation og patos.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • argumentation
  • dansk kultur
  • flygtningekrisen 2015
  • indvandring
  • khaled hosseini
  • kronik analyse
  • lars r. møller
  • patos
  • retorisk analyse

Analyse og vurdering af kronikkerne ”Vi er alle i samme båd” & ”Når dit liv er blevet et nulpunkt”

Analysen tager udgangspunkt i to kronikker, omhandlende flygtningesituationen i 2015 på godt og skidt, set ud fra Lars R. Møller og Khaled Hosseinis synspunkter.

Lars R. Møller udtrykker i teksten sine meninger og holdninger til flygtninge, og fortæller hvordan han ønsker at Danmark skal forblive et kristent land, og at han ikke bryder sig om tanken om at der skal komme indvandrere, i store flokke, ind i landet, da han mener det ødelægger den danske kultur. Møller bruger bl.a. et eksempel om at når man er gæst tilpasser man siger værtens/husets regler og skikke, som også hører til den danske kultur. derfor siger han at han bliver utilfreds, muggen og bekymret, når der er nogen der skal prøve at ”pådutte” ham en anden slags mad end den han er vant til, da han lever i Danmark som er et frit land og han har lov til at gøre hvad han vil.

Khaled Hosseini har mange modsatte holdninger i forhold til Møller, men også et par ligheder. De mener nemlig begge to at indvandre skal have lov til at være i et andet land, hvis de kommer fra krig og dermed er tvunget til at flygte. Hosseini mener dog at det tit er flygtningene der er ofrene, og man er for hurtig til at generaliserer, da han opremser en masse succesfulde mennesker der kommer fra en baggrund, hvor de selv har flygtet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver