Livet har mange meninger, men er der egentligt en særlig mening?
Måske er livet ligesom de der spændende bøger, som er umulige at forudsige, og som man aldrig ved, hvordan ender. Men er livets mening bare noget, mennesket har fundet på?
Hver eneste morgen står jeg op, går i skole- onlineundervisning, laver lektier, er sammen med venner, og går i seng igen. Jeg kæmper for at få gode karakterer, så jeg kan få en god uddannelse, få et godt arbejde, og dermed føle, at jeg har succes i livet. Men kan alt det hårde arbejde egentlig betale sig i sidste ende? Vi ender jo alle sammen det samme sted, et eller andet sted på en øde kirkegård. Alle mennesker bliver født, og alle mennesker dør igen, dette er uundgåeligt. Dette er ens for alle levende organismer. Der vil altid komme et tidspunkt, hvor ens dage er talte - hvor det er på tide at give slip på livets eksistens.
Jeg har tit reflekteret over disse spørgsmål uden at komme til en endelig konklusion. Livet er en gave og noget af det mest vidunderlige, vil jeg mene. Men på trods af det, kan livet sommetider fremstå så ufatteligt meningsløst det ene øjeblik, og det andet øjeblik kan livet drukne i mening.
Det er gratis at oprette en konto