1 / 2 sider - klik for at bladre

Kommentar til kronik om unges klimabevidsthed

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kommentar til kronik om unges klimabevidsthed er en dansk-opgave fra 2022 til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (692 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 3. juni 2026.

Denne opgave kommenterer på Christina Holts kronik 'Har I unge selv opgivet luksuslivet - eller fortæller I bare os andre, hvor klimabevidste vi skal være?'. Den diskuterer generationsforskelle i klimadebatten, unges rolle og udfordringer ved at leve klimabevidst. Opgaven argumenterer for, at man ikke skal pege fingre af andre, men i stedet se indad.

Redaktørens vurdering
7 God
En personlig kommentar til en kronik om klima og generationsforskelle. Opgaven er velformuleret og giver et indblik i unges perspektiv på klimadebatten.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • ansvarsfralæggelse
  • forbrug
  • generationskløft
  • klima
  • klimabevidsthed
  • kronik
  • samfundsdebat
  • unge
  • ældre

Jeg kommenterer på en kronik som er skrevet af Christina Holt der hedder ” Har I unge selv opgivet luksuslivet - eller fortæller I bare os andre, hvor klimabevidste vi skal være?” Som er gået ind og svarede på, nogle unges spørgsmål som de har stillet i en kronik på berlingske.dk

Det provokerer mig ved artiklen, at hun skriver at man ikke kan slå ens forældres græsplæne med en håndskubber, og man i stedet kan tage i fitness, da jeg ikke ser hvor meget en håndskubber gøre for klimaet, og der er nogle mennesker der ikke har råd til at tage op i et fitnesscenter. Hun Skriver også om man overtager ældre søskendes tøj når man er vokset ud af sit eget, jeg kan fx. Ikke overtage mine søskendes tøj da jeg er højere end dem og bruger større størrelser, så kan man i stedet for det gå i genbrug og købe tøjet der hvis man ikke vil gå ud og købe noget nyt.

Det provokerer mig også meget at hun virker som det hun skriver, er at hun er meget efter de unge hun ser ned på os som om vi er det største problem der er, og at vi kun tænker på os selv og vi har travlt med andre men jeg synes ikke at vi unge er det største problem, og at ældre mennesker mange gange er efter os mere end de burde at være.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver