I 1904 forliste et dampskib fra København til New York ved påsejling af et klipperev. 635 mennesker omkom, kun 160 overlevede. Først i 2004, 100 år efter katastrofen, blev et hold dykkere sendt af sted for at undersøge vraget.
den 6. august 2004af [NAVN A]_____________________
For godt 100 år siden, den 28. juni 1904 forliste dampskibet S/S Norge kl. 7.45 ved påsejling af Helens Rev ved den lille klippeø Rockall, 500 km vest for Skotland. Skibet var stort, ombord var der 68 besætnings-medlemmer og hele 727 passagerer, der hovedsageligt bestod af norske, danske og svenske emigranter, men også en del russiske jøder. Både passagerer, de 68 besætningsmedlemmer og kaptajnen havde regnet med en stille tur over Atlanten, men alle fik sig en overraskelse.
Vejen til New York
Dampskibet havde kurs mod New York fra
Maleri af skibet S/S Norge
København, men inden skulle de forbi Oslo og derefter Kristiansand. Da de passerede Skotland og skulle fortsætte videre til Amerika, trak det op til uvejr. Bølgerne stod højt, og de kom ud af kurs, men besætningen kæmpede for at komme på rette kurs igen. Pludselig var de på vej ind i Helens Rev 500 km fra Skotland, og før nogen fik set sig om var de ved at forlise, men skibet var indehaver af 8 redningsbåde som kaptajnen fik gjort klar, og 251 personer fik en plads i en båd deriblandt ham selv. Kaptajnen var Johannes Gundel som dengang var 40 år gammel. Kaptajnens båd var ikke engang halvt fyldt efter hans egen ordre.
Det er gratis at oprette en konto