1 / 2 sider - klik for at bladre

Noget at kæmpe for? Refleksion over kamp og fællesskab

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Noget at kæmpe for? Refleksion over kamp og fællesskab er en dansk-opgave fra 2023 til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (618 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 31. maj 2026.

Denne opgave reflekterer over den menneskelige trang til at kæmpe for mål og den afgørende rolle, fællesskabet spiller i denne kamp. Den trækker paralleller til Arbejdernes Internationale Kampdag og dens historiske betydning i Danmark. Opgaven diskuterer vigtigheden af at sætte sig mål og støtte hinanden i kampen for dem.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og reflekterende essay om kamp, fællesskab og 1. maj. God struktur og relevante historiske referencer.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • 1. maj
  • arbejderbevægelsen
  • fællesskab
  • historie
  • kamp
  • mål
  • mening med livet
  • samfund

Hvad betyder det egentlig at have noget og kæmpe for, og hvorfor er det så vigtigt for os at kæmpe?

Af

I anledning af fejringen af Arbejdernes Internationale Kampdag som i går løb af stablen for 128’ende år i træk, i Danmark, satte mine tanker i løb. Jeg kom til at tænke på hvor vigtigt det i realiteten er for os, som mennesker, at have noget at kæmpe for og nogen at kæmpe med, for hvad er en kamp hvis man kæmper den alene? At have noget at kæmpe for giver livet mening, for hvad ville livet være hvis man fik serveret alt på et sølvfad, man ville aldrig opleve tilfredsstillelsen eller stoltheden, over at have sat sig et mål, kæmpet for det og fuldendt det.

Altid sætte nye mål

Jeg mener at det er ekstremt vigtigt hele tiden at sætte sig mål, om så målet er at tabe sig, opnå noget i sit arbejdsliv eller indføre kortere skoledage, er fuldstændig ligegyldigt. Princippet er at det er noget at kæmpe for, noget der giver dig grund til at stå op om morgenen, at strejfe efter

noget og at have et mål. Men det er ikke nok, for man skal også have nogle at kæmpe med, nogen til at støtte en i perioder, hvor målet ser ud til at være flere kilometer væk, eller slet ikke eksisterende. At kæmpe i fælles flok giver også en følelse af mangfoldighed, at man hver især har noget at bidrage med, at man samler sine styrker til en stor styrke.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver