1 / 2 sider - klik for at bladre

Konfliktanalyse af novellen 'Bestie Ballet Konflikten'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Konfliktanalyse af novellen 'Bestie Ballet Konflikten' er en dansk-opgave til 9. klasse. Fylder 2 sider (280 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 2. november 2014.

Denne opgave analyserer novellen 'Bestie Ballet Konflikten' med fokus på de centrale konflikter, herunder den mellem gruppen og kvinden samt jeg-fortællerens indre kamp. Opgaven undersøger også novellens point of no return, den åbne slutning og konsekvenserne af konflikterne. Desuden redegøres for fortællerens skiftende synsvinkel og dens betydning for læserens forståelse af karaktererne.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af novellen 'Bestie Ballet Konflikten' i Q&A-format. Besvarer problemstillinger om konflikter og fortællerperspektiv fyldestgørende og giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • åben slutning
  • fortæller
  • helle helle
  • konfliktanalyse
  • novelleanalyse
  • point of no return
  • synsvinkel
  • voldtægtstema

Konflikten mellem gruppen (vi) og kvinden i toget. Der er også en konflikt i hovedet på jeg-fortælleren. Han skal opgøre med sig selv om han vil fortsætte voldtægten efter de andre er slået ud, eller om han ikke skal.

Hvornår i novellen opstår der point of no return?

Da drengene (vi) har valgt at det er hende de vil voldtage.

Hvordan løses konflikten, hvis den overhovet løses?

Konflikten løses ikke. Det er en åben slutning, så vi ved ikke om jeg-personen vil fortsætte voldtægten.

Hvilke konsekvenser har konflikten?

Vi kan ikke se ud fra novellen, hvilke konsekventser det har, men vi kan selv tænke os til, at kvinden vil få nogle psykiske problemer efter episoden. Hvis voldtægten ikke lykkes vil det også være en mislykket mission for drengene.

Hvem er årsagen til de opstående episoder?

Gruppen er årsagen til konflikten. Men kvinden er også en del af det. Hvis hun ikke havde gjort modstand, så ville jeg-fortælleren ikke havde haft konflikten med sig selv.

Fortælleren

Hvordan er fortæller synsvinklen?

I starten er det tredjepersonflertal, men på sidste side bliver det førstepersonental. Det sker fordi, de andre drenge er slået ned, og nu er der kun en person tilbage (jeg) og han skal nu selv afgøre om han vil voldtage hende. Det er altså ikke længere end gruppe-beslutning.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver