1 siders PDF

Herlufsholm kostskole: analyse af dokumentar

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Herlufsholm kostskole: analyse af dokumentar er en dansk-opgave fra 2023 til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (498 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 31. maj 2026.

Denne opgave analyserer dokumentaren om Herlufsholm kostskole, som afslører en kultur præget af vold, voldtægt og et strengt hierarki blandt eleverne. Den redegør for tidligere elevers traumatiske oplevelser og skolens reaktion, samt inddrager mobbeforsker Helle Rabøl Hansens perspektiv på mistrivsel og magtmisbrug.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse og analyse af en dokumentar om et relevant samfundsemne. Teksten er velstruktureret og giver god indsigt i problematikken.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • dokumentar
  • elite
  • herlufsholm
  • hierarki
  • kostskole
  • magtmisbrug
  • mobning
  • seksuelle krænkelser
  • ungdomskultur
  • vold

Der er udgivet en dokumentar om kostskolen ”Herlufsholm”. På den kostskole går alle de rige børn. Stedet, hvor eliten, adlen og kongehuset uddannes. Det blive betragtet som en ond kostskole. Det gør den, fordi her i dokumentaren får de frem hvad der i virkeligheden sker inde på skolen. Man bliver informeret om nogle voldsomme sager, som voldtægt og andre voldsepisoder. På kostskolen bliver ondskabstypen ”Den dæmoniske ondskab” brugt, da de ældre elever udfører onde ting, fordi de direkte nyder at gøre folk ondt. Herlufsholm er en skole styret at de ældre elever. På skolen er der ligesom et hierarki over hvem der har mest magt. Det er så 3.g’erne der er øverst oppe i hierarkiet. Dem med mest magt. De bruger voldsomme metoder til at pine de nye og yngre elever. Her i dokumentaren får man en øjenåbner, da et par tidligere elever fortæller ubehagelige oplevelser fra deres fortid som elever på skolen.

Tidligere elevers oplevelser

Gamle elever fra skolen, fortæller om de ubehagelige oplevelser, som de er blev udsat for, og som der fandt sted på skolen. En tidligere elev bliver spurgt om hvad den længste tid der gik uden han havde fået tæsk. Han svarer så: ”Jeg tror det er en uge, en halvanden uges tid.” Han fortæller episoder hvor der har været kommet en 3.g’er hen og hamrede ham med fuldt smadder, lige i baghovedet så han begyndte at bløde. Man kan virkelig fornemme, hvor ond og sadistisk en kultur som der fandt sted på Herlufsholm. Der er også en del voldtægts episoder, som 3.g’erne udsætter 8. klasserne for. Men det underlige ved det, er at skolen ikke rigtig gør noget ved det, med det samme. Og politiet bliver ikke involveret og det bliver ik gjort til nogen sag, medmindre eleverne vil have noget gjort ved det.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver