1 / 3 sider - klik for at bladre

Retorisk analyse af Mette Frederiksens undskyldningstale

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Retorisk analyse af Mette Frederiksens undskyldningstale er en dansk-opgave fra 2023 til 1.g el. lign.. Fylder 3 sider (1.041 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 30. maj 2026.

Retorisk analyse af Mette Frederiksens undskyldningstale til godhavnsdrengene fra 13. august 2019. Opgaven undersøger talens retoriske virkemidler, herunder brugen af etos og patos, samt sproglige valg og billedsprog. Fokus er på, hvordan talen skaber troværdighed og følelsesmæssig appel til modtagerne.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid retorisk analyse af Mette Frederiksens undskyldningstale. Opgaven identificerer og eksemplificerer talens retoriske virkemidler og er velstruktureret.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • børnehjem
  • etos
  • godhavn
  • godhavnsdrengene
  • mette frederiksen
  • patos
  • politisk tale
  • retorisk analyse
  • sproglige virkemidler
  • undskyldningstale

Retorisk analyse - Mette Frederiksens undskyldningstale til godhavnsdrengene

D. 13. august 2019 inviterede Mette Frederiksen godhavnsdrengene og de andre børn fra børnehjemmet til et arrangement, hvor hun holdt sin undskyldningstale til godhavnsdrengene. Ingen i staten mente at det var deres pligt at give en undskyldning, men Mette Frederiksen kom med en udtale om at, hvis hun blev statsminister ville hun give dem, den undskyldning de længe havde kæmpet for. Godhavn var et børnehjem, hvor drengene på børnehjemmet blev tæsket og mishandlet i 1960’erne. Drengene fra børnehjemmet i 1960’erne kæmpede for at få en undskyldning for deres ødelagte barndom. Mette Frederiksen holdt derfor sin tale, hvor hun undskylder for hele regeringen og Danmarks vegne.

Afsenderen af talen er Mette Frederiksen, som er statsminister i Danmark og hende, der har ansvaret for regeringen. Det er vigtigt at afsenderen er troværdig, da det giver modtagerne mere tryghed og at de har lyst til at høre på talen. Mette Frederiksen er derfor en god person at kunne udpege som troværdig, da hun er Danmarks statsminister, og det er meningen at vi skal have troværdighed til hende. På den måde appellerer hun til etos.

Modtagerne af talen kan være svært at afgrænse, da talen var officiel, men det var en undskyldning til godhavnsdrengene og de andre børnehjemsbørn, så den går mest ud til dem. Talen blev holdt til et offentligt arrangement og derfor blev hørt af flere end bare godhavnsdrengene. Hun prøver igennem sin tale at være i kontakt med sine modtagere, som fx “For nogle år siden gav jeg dig, Poul-Erik, et løfte, som du gav videre til godhavnsdrengene.” Hun skaber derfor direkte kontakt ved at bruge fx “dig”, “i” og “jer”.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver