Hun er født i 1985 og startede med at skrive som 13-årig. En dag satte Hun sig bare ned ved computeren og begyndte at skrive på den historie, der havde vokset i hendes tanker det sidste lange stykke tid. hun skrev hver dag efter skole, og bogen blev længere og længere.
Hun var ikke særlig god i skolen, men blev bedre og bedre, efter som hun havde skrevet bogen.
I HUF fik hun sin første skrivegruppe. De mødtes fast to gange om måneden i syv år, læste hinandens tekster og gav kritik. I denne skrivegruppe var også forfatterne Camilla Wandahl og Marie W. Oscilowski.
Skriveklubben blev en afgørende støtte for hende. Hun begyndte for alvor at drømme om at blive forfatter. Hun tog et hav af skrivekurser og blev i 2008 også optaget på Forfatterskolen for Børnelitteratur.
I 2010 fik hun så antaget hendes første roman, Dødsbørn, der var første bind ud af fire i fantasy-serien Skeletter i skabet.
Hun er en aktiv forfatter, der skriver hver dag. Det betyder, at hun hele tiden har bøger på vej og altid er i gang med at skrive endnu flere. Ud over dette holder hun foredrag om hendes bøger på skoler og biblioteker.
Det er gratis at oprette en konto