1 / 2 sider - klik for at bladre

Fængselsstraffe for mordere: En diskussion af retfærdighed

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fængselsstraffe for mordere: En diskussion af retfærdighed er en dansk-opgave fra 2023 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (519 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 27. maj 2026.

Dette essay diskuterer problematikken omkring fængselsstraffe for mordere i Danmark, med fokus på livstidsdomme og muligheden for prøveløsladelse. Opgaven sammenligner den danske praksis med den amerikanske tilgang til livstidsstraffe. Den argumenterer for strengere straffe for at sikre retfærdighed for ofre og afskrække potentielle kriminelle.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solidt argumenterende essay om fængselsstraffe for mordere, med sammenligning til USA og diskussion af retfærdighed. Relevant for samfundsfag og giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • fængselsstraffe
  • kriminalitet
  • livstidsdom
  • prøveløsladelse
  • recidiv
  • retfærdighed
  • straffesystem
  • usa

Fængselsstraffe er noget der fylder meget for os alle. Vi fængsler dem der har brudt vores love, for at beskytte vores samfund og skabe retfærdighed. I dag vil jeg gerne tale om en vigtig problemstilling, nemlig for korte fængselsstraffe mod mordere.

Når vi taler om kriminelle handlinger, må vi ikke glemme, at alle forbrydelser har ofre, der lider igennem alt de bliver udsat for. Som samfund er det vores pligt at sikre, at der er retfærdighed og at ofrenes familier kan leve et liv, uden at være bange for at der går farlige gerningsmænd rundt. Derfor mener jeg, at det er afgørende, at fængselsstraffene er tilpasset efter forbrydelsens alvor.

I Danmark lyder den hårdeste straf på livstid, og i de seneste år er antallet af livstidsdømte steget. Mens der i 2018 sad 25 livstidsdømte, er antallet af livstidsfanger i dag ifølge Kriminalforsorgen på 37.

I dag er det muligt for livstidsdømte at blive prøveløsladt efter 12 år, hvis det vurderes til at være forsvarligt. De fleste livstidsdømte sidder i gennemsnit bag tremmer i 17 år.

Hvis vi kigger på USA, kan en livstidsdom enten være ’’livsvarig uden mulighed for prøveløsladelse’’ eller ’’livstid med mulighed for prøveløsladelse efter en vis tid’’. Den førstnævnte type indebærer, at den dømte aldrig, kan ansøge om prøveløsladelse og forbliver i fængsel hele livet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver