En pil flyver gennem luften, rammer ved siden af målet. Publikum begynder at grine af Skytten.
Hvad er Vikingetræf
Vikingetræffet er en kæmpe begivenhed som bliver afholdt af Moesgaard Museum hvert år i uge 30 om lørdagen og Søndagen i år var anden gang der har været over 1000 mennesker fra Europa som mødes for at mindes om vores ”storhedstid”
Første Tanker
Jeg ankommer til træffet og det første jeg ser, er kæmpestore mænd udklædt rustninger stående ved siden af stinkende heste. og ved siden af står der kvinder iført køkkenkåber. Der er mere end 800 turister, tilskuere og telte. Mændene begynder at gøre sig klar til at lave Moesgaard plæne om til en krigsscene. Solen skinner mere end den plejer og det føltes som at sidde for tæt på et bål. Alle de svedende tilskuere står spændt og venter på træffets højdepunkt som er krigs slaget men de bliver nødt til at vente
Den dejlige duft af maden i gryderne når den rammer ens næsebor får folk til at lave en pøl med deres savlende munde. Og lugten af mjød tiltrækker de lidt ældreherre og kvinder som får alle til at glemme den tidligere stank af hestepære og sved.
Det er gratis at oprette en konto