1 siders PDF

Det moderne gennembrud i 'En brudefærd' og 'Barnemordet'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Det moderne gennembrud i 'En brudefærd' og 'Barnemordet' er en dansk-opgave fra 2024 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (344 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 24. maj 2026.

Opgaven analyserer maleriet 'En brudefærd' og identificerer træk fra Det moderne gennembrud, herunder realistisk skildring af vejr og symbolik. Den perspektiverer til Erik Henningsens 'Barnemordet' og sammenligner stemning, hovedpersoner og stiltræk mellem de to værker og Guldalderen.

Redaktørens vurdering
7 God
Solid analyse af to malerier med fokus på Det moderne gennembrud og Guldalderen. Giver god indsigt i periodens karakteristika gennem billedanalyse.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • barnemordet
  • det moderne gennembrud
  • en brudefærd
  • erik henningsen
  • guldalderen
  • kunsthistorie
  • maleranalyse
  • realisme
  • symbolik

Hvordan kan man se, at billedet er fra Det moderne gennembrud?

Himlen er ikke blå. Det er skyet og der kan være optræk til dårligere vejr.

Bladene er ikke grønne, men er ved at visne og falder af træerne. Hvis det havde været et typisk guldaldermaleri, havde der formentlig været blå himmel og solskin. Bladene ville være grønne og det ville måske have været forår eller sommer.

Graveren midt i billedet – han kan være symbol, at der vil ske noget dårligt. Han er ikke en typisk person ved et bryllup, men en begravelse. Han ville ikke være til stede i et guldaldermaleri, da en begravelse forbindes med noget sørgeligt.

Forholdet mellem bruden og gommen – der er afstand mellem dem, de ser ikke lykkelige ud. Et bryllup er oftest en glædelig begivenhed, hvor to mennesker er lykkelige. I det moderne gennembrud forsøger man ikke forskønne begivenheder eller situationer, men man viser dem, som de er.

Gravstenene foran i billedet leder vores tanker hen på død og sorg. Guldaldermalere ville nok ikke have dem med, da man oftest kun maler noget smukt.

Perspektivering

Barnemordet malet af Erik Henningsen

Ligheder mellem de to billeder:

Stemningen i begge billeder er trykket – lidt mere i Barnemordet end i Brudefærd. I Brudefærd er begivenheden et bryllup. Det løfter stemningen lidt, selvom omstændighederne ikke kun er lykkelige.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver