1 / 6 sider - klik for at bladre

Historiefaglig værktøjskasse: begreber og kildekritik

Det er gratis at oprette en konto

Historiefaglig værktøjskasse: begreber og kildekritik er en historie-opgave fra 2024 til 2.g el. lign.. Fylder 6 sider (1.523 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 24. maj 2026.

Denne værktøjskasse er designet til historieelever og giver en grundig introduktion til centrale historiefaglige begreber og metoder. Den dækker emner som kildekritik, taksonomiske niveauer, historiesyn og strategier for mundtlig deltagelse. Opgaven hjælper elever med at forbedre deres faglige standpunkt og forstå lærerens forventninger.

Redaktørens vurdering
12 Fremragende
Velforberedt og struktureret guide til historieelever, der dækker centrale faglige begreber og metoder. Meget relevant som inspiration.
Struktur
12
Faglig dybde
12
Kilder
10
Fuldstændighed
12
  • evaluering
  • faghistorie
  • historiebrug
  • historiefaglige begreber
  • historiesyn
  • historieundervisning
  • kildekritik
  • mundtlighed
  • problemstillinger
  • taksonomiske niveauer

Hvordan er jeg faglig i historie? – en værktøjskasse til elever

Indhold:

Evaluering og karakterer 1

Generelle historiefaglige begreber 2

Kildekritiske begreber 4

Evaluering og karakterer

Mange spørger, hvad de kan gøre for at lære mere: hvad kan de gøre for at forbedre deres faglige standpunkt? Historiekarakteren er mundtlig og derfor er det vigtigt at læreren får mulighed for at tale med dig. Her kommer et par ideer til at lære mere i historie!

Hvordan kan man vise mundtlighed?

I plenum: ”Jeg er ikke helt sikker, men i min gruppe talte vi om…”

Gruppearbejde/individuelt arbejde: ”Må jeg stille et opklarende spørgsmål?”

Aflevere alle små opgaver i elevfeedback, hvis jeg er i tvivl om dit faglige standpunkt er det dér jeg kigger!

At blive god til et fag kræver træning, ligesom hvis man skulle træne op til at løbe et maraton – det sker ikke fra den ene time til den næste og du kan IKKE stole på din motivation! Hvad viser figurerne på sidste side??

Grundlaget for at lære noget i livet er, at man tør risikere at fejle. Øv dig derfor i at fejle: Del din usikkerhed og sig noget som du ikke er 100% sikker på er korrekt!

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver