Den 20. Maj 1870 krævede manden Christen Berg under en debat i folketinget parlamentarismen indført. Han mente det var grundlovens ide at folket skulle styre sig selv ved at stemme om tingene. Folk stemte om tingene og derefter skulle den lov de ville indføre op til Landstinget. Der sad kongen og 12 andre rige personer som der betalte mest skat. Så hvos kongen ikke var enig i den lov som folket ville have modstemte han bare. Det var derfor valgret til kvinder ikke blev indført i 1870.
Kongen gad ikke at simple/normale folk kunne være med til at styre landet.
I 1872 krævede de at de fik regeringsmagten.
Det parlamentiske system
De fem f’er
Fjolser, fruentimmere, forbrydere, fattiglemmer og folkhold. De såkaldte fem f'er var grupper udelukkede fra deltagelse i folkestyret ved Grundloven 1849
Kongen
Kongen måtte vælge 37 af medlemmerne i folketinget.
Hvis man skal have en ny ret, skal det først igennem folketinget, hvor man normalt ville få ok for det, efter skal det til landstinget her ville man normalt få no go. Fx hvor man ville afskaffe slavetimen som man fik ok til det også skulle man over til landstinget hvor alle fabrik ejerne var og de ville ikke have det.
Det er gratis at oprette en konto