Jeg kan stadig huske en dag i 8. klasse, hvor vi havde en helt anderledes uge. Vi sad ikke bare ved bordene og læste i en bog, eller lavede matematikopgaver. I stedet lærte vi om Pakistans historie og kultur. Vi samlede også ind, til en pigeskole der lå i Pakistan som manglede penge.
Vi lærte om landet gennem en stopmotion film, som min egen klasse og parallelklassen lavede. Det var både svært og tog lang tid, men det var rigtigt sjovt at arbejde sammen om. Vi sluttede ugen af med at afholde en Bazar om lørdagen, hvor forældre og søskende havde mulighed for at komme. De gik rundt og købte ting i de forskellige boder, som de andre klasser havde stået for. Det var virkelig en uge hvor jeg nyd at være I skole, for jeg havde det både sjovt, og lærte noget.
Jeg mener, at en god skole er et sted, hvor elever både lærer noget men også har det sjovt. Selvfølgelig er det vigtigt at have fag som dansk og matematik, men skolen må ikke kun handle om prøver, karakterer og afleveringer. Hvis man hele tiden føler sig presset, lærer man ikke noget. Man bliver bare træt, og mister lysten til at gå i skole.
Det er gratis at oprette en konto